Poprzedni temat «» Następny temat
Cenne odkrycie na jeziorze w Jeleninie
Autor Wiadomość
admin 
Administrator

Wysłany: 2013-12-05, 18:55   Cenne odkrycie na jeziorze w Jeleninie  

Czy jest szansa na to, aby mocno zdegradowane jezioro Jeleńskie zostało objęte specjalną ochroną? Kilka dni temu informowaliśmy o spektakularnym odkryciu rzadkiego gatunku ramienicy, która występuje tylko na 54 stanowiskach na całym świecie.
Informację o występowaniu Lychnothamnus barbatus, rzadkiego gatunku ramienicy w skali międzynarodowej potwierdza Regionalna Dyrekcji Ochrony Środowiska w Szczecinie.
Jezioro leży w otulinie Cedyńskiego Parku Krajobrazowego, nie podlega jednak działaniom ochronnym, prowadzony jest monitoring stanu siedliska przez Główny Inspektorat Ochrony Środowiska.
- Prowadzony jest monitoring stanu tego siedliska, z którego wynika, iż głównym zagrożeniem dla niego jest wędkarstwo, gospodarka rybacka oraz kąpieliska, wycinanie roślinności wodnej i zaśmiecanie linii brzegowej - mówi rzecznik RDOŚ Agata Suchta - poprawa stanu jeziora może nastąpić po wyeliminowaniu tych czynników negatywnie na niego wpływających.
Siedliska będące poza obszarami Natura 2000 również podlegają ochronie zgodnie z interpretacją Komisji Europejskiej na podstawie innych odrębnych przepisów.
Jak dodaje A. Suchta - właściwymi jednostkami do podejmowania działań w sprawie ochrony tego terenu są władze gminy wraz z zarządcami terenu, czyli Regionalnym Zarządem Gospodarki Wodnej oraz Zespołem Parków Krajobrazowych Województwa Zachodniopomorskiego.
Wszystkie jednostki zostały poinformowane o cennych siedliskach i walorach środowiskowych jeziora w Jeleninie.

Na zdj. Inicjatorzy akcji "Ratujmy Jezioro Jeleńskie co roku organizują zbieranie śmieci i sprzątanie terenu (fot. Max Tokarski).

Powiązane artykuły:
Unikatowe walory przyrodnicze jez. Jeleńskiego
Ostatnio zmieniony przez admin 2017-12-21, 09:52, w całości zmieniany 2 razy  

przemek konopka
Gość
Wysłany: 2013-12-05, 20:07     

Każda z wymienionych w tekście instytucji (gmina, Park Krajobrazowy, RDOŚ, RZGW) mogłaby zaproponować, by usiąść przy stole i wspólnie ustalić, jaki jest konieczny minimalny poziom ochrony ekologicznej jeziora, jaki jest dopuszczalny poziom rozwoju miękkiej, proekologicznej turystyki i wreszcie co można zrobić wspólnie. Na razie jest tak, że skoro wiele instytucji ma coś do powiedzenia, to żadna z nich nie ponosi odpowiedzialności ani nie kwapi się do robienia czegokolwiek.

gość
Gość
Wysłany: 2013-12-05, 22:43     

Nie dajmy się zwariować! Jezioro przez dziesiątki lat służyło ludziom, były tam wczasy, biwaki, była pogoda i czysta woda. Dziś grupa naplywowych "Jeleninian próbuje to zakłócać i stała się ekologami miejscowymi. Pobudek mogę się tylko domyślać. Przeszkadzają im łodzie, silniki, chcą ciszy na jeziorze. Czy ta roslinka ma decydować o wypoczynku tysięcy ludzi czy te tysiące o tej roślinne. Tak do zadumy.?!

czas+
Gość
Wysłany: 2013-12-05, 22:57     

gość napisał/a:
Nie dajmy się zwariować! Jezioro przez dziesiątki lat służyło ludziom, były tam wczasy, biwaki, była pogoda i czysta woda. Dziś grupa naplywowych "Jeleninian próbuje to zakłócać i stała się ekologami miejscowymi. Pobudek mogę się tylko domyślać. Przeszkadzają im łodzie, silniki, chcą ciszy na jeziorze. Czy ta roslinka ma decydować o wypoczynku tysięcy ludzi czy te tysiące o tej roślinne. Tak do zadumy.?!

Ta właśnie roślinka odpowiedzialna jest między innymi za przezroczystą wodę w jeziorze, bez niej będziesz kąpał się w "szambie".

gierke 
Przypadkowy Przechodzeń

Wysłany: 2013-12-05, 23:02     

gość napisał/a:

A co za różnica czy ktoś jest jeleninianinem (tak się mówi?) napływowym czy.. no właśnie - jakim? Tubylczym? Co to ma do rzeczy?

Przez te dziesiątki lat służenia ludziom w ramach wczasów i biwaków jezioro było systematycznie zaśmiecane i niszczone. Pora o nie zadbać!

I nie oszukujmy się. Gmina nigdy nie potrafiła i nadal nie potrafi właściwie wykorzystać walorów jeziora do rozkręcenia turystyki. Tak zresztą jak i wszystkich innych walorów przyrodniczych i kulturowych, które posiada.

czas+
Gość
Wysłany: 2013-12-05, 23:13     

gierke napisał/a:
Gmina nigdy nie potrafiła i nadal nie potrafi właściwie wykorzystać walorów jeziora do rozkręcenia turystyki. Tak zresztą jak i wszystkich innych walorów przyrodniczych i kulturowych, które posiada.

Nasuwa mi się pewna refleksja: jakie były powody tego, że tak cenne siedlisko przyrodnicze zostało tak późno odkryte. Jak wiemy istnieje coś takiego jak waloryzacja przyrodnicza, która np. przy okazji tworzenia strategi rozwoju gminy powinna być wykonana. Czy przez wiele lat jesteśmy przez Gminę oszukiwani?????!!!!!

czas+
Gość
Wysłany: 2013-12-05, 23:29     

widzę, że moja refleksja dała niektórym do myślenia, a co z innymi instytucjami wymienionymi w artykule? Oni również ponoć opiekują się jeziorem i to od dziesiątek lat????!!!

przemek konopka
Gość
Wysłany: 2013-12-05, 23:29     

Jestem przekonany, że nie musi być sprzeczności między ochroną natury a rozwojem turystyki. Cała sztuka w tym, by określić, co jezioro może znieść i co będzie mu służyć oraz jakie są potrzeby mieszkańców i turystów. A na koniec sformułować trzeba sensowną koncepcję i być konsekwentnym w jej realizacji. Mamy jeszcze maksymalnie rok, półtora na to, by zdobyć środki z UE na taki program. Później będzie coraz trudniej.

czas+
Gość
Wysłany: 2013-12-05, 23:41     

Dobrze , że jeszcze tacy rozsądni ludzie jak Pan Konopka jeszcze istnieją.
Odsyłam do geoportalu, aby zobaczyć dane kastralne, wtedy zorientujecie na czym polega zagospodarowanie turystyczne terenu jeziora w pojęciu Gminy Chojna. Jezioro Jeleńskie już dawno temu zostało skazane na zagładę.
Tu podaję link:http://maps.geoportal.gov.pl/webclient/
Dane kastrale widoczne są przy powiększeniu od 1:10000
Przyjemnej zabawy życzę wszystkim, którzy związani są z tym terenem.

czas+
Gość
Wysłany: 2013-12-05, 23:55     

Ciekaw jestem waszej opinii, po tym co zobaczyliście. Zapaliło się również wam czerwone
światło ostrzegawcze.?!

Gość
Gość
Wysłany: 2013-12-07, 18:07     

czas+ napisał/a:
Ciekaw jestem waszej opinii, po tym co zobaczyliście. Zapaliło się również wam czerwone
światło ostrzegawcze.?!

Rozwiń swoją myśl !
Czy chodzi ci może o działki nad jeziorem na sprzedaż ?

Odpowiedz do tematu